Цвети стартира с победа

Цветана Пиронкова (HEAD YouTek IG Instinct MP) започна с победа на турнира с награден фонд $220,000 в Бостад (Швеция), след като в среща от първи кръг се наложи с 6-2 7-5 над Луцие Храдецка, записвайки трети успех от общо три изиграни мача срещу мощната чехкиня.

Двубоят започна със сервис гейм, завършил в полза на Пиронкова, но след това последваха пет пробива, преди Цвети отново да задържи подаването си и да поведе с 5-2. В следващия гейм пловдивчанката отново проби, а това ѝ донесе и успеха в първия сет – сет, в който известната като притежателката на един от най-мощните сервиси в женския тенис Луцие Храдецка така и не успя нито веднъж да спечели гейм, в който сервираше.

На старта на втората част от отличния ретур на Цвети бе останал само спомен, а в същото време чехкинята стабилизира сервиса си и без никакви проблеми задържаше подаванията си. Храдецка поведе с ранен пробив и 2-0, за да се стигне до 5-4 и ситуация, в която сервираше за изравняването на резултата в сетовете. До този момент Пиронкова бе спечелила едва три точки в тези четири гейма, в които посрещаше, но точно тогава достигна до шанс за пробив, нервите на мощната чехкиня не издържаха и след двойна грешка резултатът бе изравнен – 5-5.

Цвети не спря дотук – последва сравнително комфортно спечелен сервис гейм, а при 6-5 първата ни ракета достигна до нова точка за пробив, която в случая имаше цената на мачбол. Пловдивчанката се възползва от нея и след близо час и половина игра си осигури място във втори кръг и записа третата си победа от общо три изиграни мача срещу чехкинята.

По този начин Цвети си осигури $2,950 от наградния фонд и 30 точки за ранглистата, а в опит да се класира за четвъртфиналите ще се изправи срещу Леся Цуренко, която изненадващо отстрани със 7-5 6-0 поставената под №8 Карла Суарес Наваро.

Украинката е на 23 години, намира се под №110 в WTA ранглистата, а рекордното ѝ класиране е №94 в света и досега само веднъж е играла четвъртфинал на WTA турнир – през тази година на състезанието в Мемфис, където в битка за място на полуфиналите губи от София Арвидсон.

Двубоят е трети от програмата на корта, която започва от 12,00 ч. българско време със срещата между Джил Крейбас и Йохана Ларсон, следва Мона Бартел – Катерина Бондаренко, а веднага след техния край (около 15,00 – 16,00 ч.) ще започне мача на Цвети.

Това ще е втори мач между двете, а първият завърши 6-2 7-5 в полза на пловдивчанката в среща от последния квалификационен кръг на турнира във Варшава през 2010 г. На пръв поглед Пиронкова е голямата фаворитка в мача, но младата украинка не бива да се подценява, особено на фона на резултата от първи кръг.

При победа Цвети ще си осигури $5340 от наградния фонд и 70 точки за ранглистата, класирайки се за втория си четвъртфинал от началото на годината, а там би срещнала втората поставена Юлия Гьоргес или Полона Херцог.