Цвети със сладко отмъщение на старта на Олимпиадата

Първата ракета на България Цветана Пиронкова (HEAD YouTek IG Instinct MP) започна повече от великолепно участието си на олимпийските игри в Лондон, след като победи със 7:6(4), 6:2 поставената под номер 12 в основната схема на турнира Доминика Цибулкова (Словакия). Така 24-годишната пловдивчанка си отмъсти на словачката за поражението във втория кръг на Олимпиадата в Пекин през 2008 г. Тогава нашата представителка загуби с 2:6, 2:6. С днешния си успех Цвети си осигури място във втория кръг, където нейна съперничка ще бъде Флавия Пенета. Италианката победи с 6:2, 4:6, 6:2 румънката Сорана Кърстея.

Първият сет бе наистина интригуващ. 23-годишната Цибулкова имаше два брейкпойнта във втория гейм, но не се възползва. В следващия гейм Цвети реализира пробив за 2:1, но веднага след това самата тя се пропука. В следващите минути словашката тенисистка имаше подем в играта си и направи нов пробив за 4:2. Заемащата 57-о място в световната ранглиста Пиронкова не се възползва от брейкпойнт в седмия гейм, след което обаче Цибулкова пропиля сетбол при 5:3. Именно в този момент настъпи и пълната мобилизация на българката. Цвети върна пробива за 4:5 и успя да доведе сета до тайбрек. В него нашата представителка не изпусна инициативата и го спечели със 7:4 точки след 57 минути игра.

Във втората част Пиронкова бе безкомпромисна. Тя имаше точка за пробив още във втория гейм и въпреки че не я осъществи, малко по-късно компенсира пропуска си. Първият пробив в сета стана факт за 3:1, след което най-добрата ни тенисистка го затвърди със сервис гейм на нула. При 5:2 Цвети стигна до два мачбола и не сгреши. След час и 28 минути игра българката вдигна триумфално ръце и продължава напред в тенис турнира на олимпийските игри.

Пиронкова приключи мача с 5 аса и 26 печеливши удара. Цибулкова, която е 13-а в света в момента, направи 2 директни точки от сервис и 17 уинъра. Първата ни ракета остави в статистиката 2 двойни и 10 непредизвикани грешки, докато при словачката тези показатели бяха съответно 3 и 21. Това бе шести мач между двете състезателки и първа победа за Пиронкова.