Цвети с категоричен успех над Лепченко

Цветана Пиронкова (HEAD YouTek IG Instinct MP) започна с победа участието си на турнира с награден фонд $740,000 в Москва, а това стана след повече от категоричен успех с 6-0 7-6(3) над втората ракета на САЩ Варвара Лепченко в двубой от първи кръг на състезанието в руската столица.

За Цвети това бе трета победа от общо четири мача срещу Лепченко и реванш за загубата ѝ отпреди две седмици на турнира в Шанхай, но успехът не дойде никак лесно. Двубоят започна великолепно за първата ни ракета, която без никакви затруднения печелеше гейм след гейм и след само 23 минути игра “върза геврек” на намиращата се под №21 в световната ранглиста американка.

Във втората част битка на корта вече имаше, а Лепченко дори поведе с ранен пробив още на старта на сета и при 5-4 се стигна до ситуация, в която сервираше за него. При 40-30 втората ракета на САЩ дори достигна до сетбол, но Цвети не само, че го отрази, ами до края на гейма не даде нова точка на противничката си. Пиронкова не спря дотук – последва тайбрек, в който поведе с 5-1 точки, а малко по-късно се възползва от първия си мачбол, записвайки третата си победа от общо четири срещи с родената в Узбекистан американка.

По този начин бе спазена традицията Цвети никога да не губи първия си мач в Москва – през 2005 г. бе спряна от Саманта Стосър в трети кръг на квалификациите, през 2009 г. отновно стартира от квалификациите и достигна до четвъртфиналите, а в последните две издания на турнира загуби във втори кръг на основната схема от Циблукова и Кузнецова.

Именно срещу словачката Пиронкова може да се изправи във втори кръг на тазгодишното издание на турнира, но за целта световната №14 първо трябва да се справи със съпротивата на Екатерина Макарова. След победата си над Лепченко Цвети си осигури $10,350 от наградния фонд и защити точките от миналата година, а ако спечели и следващия си мач, ще добави още 60 точки и ще срещне Уршула Радванска или Каролине Возняцки.